Den tysta dieselgeneratorn är ett integrerat kraftsystem som omvandlar dieselbränsle till elektricitet samtidigt som det innehåller motorljud i ett ljud-isolerat stålhölje. Den levererar tillförlitlig ström till maskiner, arbetsplatser eller byggnader när nätet går sönder eller är otillgängligt i avlägsna områden.

Tekniska specifikationer
|
Modul |
Nyckelspecifikation |
|
Genset |
400 kW / 500 kVA (Prime)|440 kW / 550 kVA (standby) |
|
Elektrisk |
400/230 V|50 Hz|1500 RPM|3-fas, 4-trådar |
|
Motor |
Cummins QSNT-G3/KTA19-G3A|6-cylindrig inline|19,0 L |
|
Bränsleförbrukning |
≈205 g/kWh (≈102 L/h vid full belastning) |
|
Generator |
Stamford HCI544C / S5L1D-D4 |
|
Spänningsreglering |
±1,0 % (AS440) / ±0,5 % (MX321 AVR) |
|
Isolering / Skydd |
Klass H|IP23 |
|
Bullernivå |
Mindre än eller lika med 75 dB(A) @ 7m |
|
Styrsystem |
DSE / SmartGen (fullständigt el- och motorskydd) |
|
Tak |
Galvaniserat stål med brandhämmande akustiskt foder- |
|
Bränsletank |
Cirka . 8 timmars drift (≈850 L) |
|
Mått & Vikt |
4600 × 1650 × 2250 mm|≈5200 kg |
Cummins Engine & Stamford Generator Configuration
Cummins 19.0L-plattform:Cummins QSNT-G3/KTA19-G3A-motor levererar ett 25,000+ timmars översynsintervall under kontinuerlig primereffekt.
Hastighetskontroll:Mekanisk eller elektronisk regulator håller hastigheten inom ISO 8528 G2-standarderna under steg-belastningsändringar.
Stamford Generatorkoppling:Direkt-kopplad STAMFORD HCI544C / S5L1D-D4 generator med 2/3 stigningslindningar undertrycker 3:e övertoner på icke-linjära belastningar.
Klass H isolering:Vakuum-impregnerade kopparlindningar av klass H (180 graders gräns) förhindrar fuktnedbrytning i miljöer med upp till 95 % relativ luftfuktighet.
Silent Canopy & Noise Performance
Akustisk dämpning:Uppnår mindre än eller lika med 75 dB(A) vid 7 meter, i enlighet med stränga kommunala bullergränser nära kommersiella zoner.
Kapslingens hållbarhet:Pulver-belagd, elektro-galvaniserad ståltak motstår C3/C4 marin korrosion.
Akustiskt foder:UL94 Klass 0 flam-ljudisolerande skum dämpar högfrekvent ljud utan brandfara.
Avgassystem:Intern ljuddämpare för bostäder sänker avgasljudet samtidigt som det håller sig under maximalt tillåtet mottryck (<10 kPa).
Ansökningar
|
Sektor |
Ansökan |
Viktig fördel |
|
Sjukvård |
Reservkraft för nödsituationer |
Stöder kritiska belastningar under avbrott |
|
Datacenter |
IT-system backup |
Minskar risken för serviceavbrott |
|
Konstruktion |
Strömförsörjning på plats |
Lämplig för buller-begränsade miljöer |
|
Brytning |
Fjärrstyrd primärkraft |
Fungerar under förhållanden utanför-nätet |
|
Telekom |
Station reservkraft |
Upprätthåller kommunikationskontinuitet |
|
Tillverkning |
Produktionsbackup |
Minskar påverkan på driftstopp |
Lastrespons & spänningsstabilitet
Spänningsreglering:Standard AS440 AVR håller spänningen inom ±1,0 %; tillval MX321 AVR stramar stabiliteten till ±0,5%.
Övergående svar:Återställer utspänningen till inom 1 % av nominellt inom 0,5 sekunder efter ett plötsligt 50 % belastningssteg.
Frekvensstabilitet:Bibehåller konstant-frekvens inom ±0,25 % över 0–100 % belastningsvariationer på 400 kW prime rating.
Motorstart:Levererar 300 % märkström i 10 sekunder för att starta tunga induktiva elmotorer utan att snubbla.
Obalanserad lasthantering:Hanterar upp till 25 % fasobalans samtidigt som stabil linje-till-linjeutgångsspänning bevaras.
Anpassning & OEM-alternativ
• Standard 850 L bastank (~8 timmars drifttid), utbyggbar till 1 000 L, 1 500 L eller externa bulkbränsleanslutningar.
• Val av Schneider-, ABB- eller Chint-brytare parat med DeepSea DSE 7320 eller SmartGen 6120 AMF-kontroller.
• Anpassade RAL-färger, privata-märkesskyltar, dörrmärken och distributörsvarningsetiketter tillgängliga.
• Fabriksjacka varmvattenberedare, smörjoljevärmare och automatiserade batteriladdare stödjer pålitlig start vid -25 grader.
• För-kopplade kopplingsplintar säkerställer snabb anslutning till automatiska överföringsomkopplare för standby-ström.
Efterlevnad och certifieringar
|
Certifikat / Standard |
Efterlevnadsomfång |
|
ISO 8528 |
Generatorprestandaklassificering |
|
CE-märkning |
EU-säkerhet och EMC-överensstämmelse |
|
ISO 9001:2015 |
Kvalitetsledningssystem |
|
ISO 14001:2015 |
Miljöledningssystem |
|
IEC 60034-1 |
Generatorprestandastandard |
|
IP23 |
Skyddsklassning |
Utsläpp och säkerhet
IP23 generator och IP54 styrskåp hölje skyddar spänningsförande elektriska terminaler från damm och vattenstänk.
Valfri dubbel-väggig tank eller 110 % bunttak överensstämmer med lokala miljöregler för vätskespill.
Överström, över- och underspänning, omvänd effekt, fasförlust, jordläckage och skydd vid nödavstängning.

FAQ
F: Är standardmotorn QSNT-G3 eller KTA19-G3A?
S: Standardkonfigurationen använder Cummins QSNT-G3, Cummins nuvarande-generations elektroniskt styrda 19L-plattform; den mekaniskt styrda KTA19-G3A finns som alternativ.
F: Vad är garantitiden för denna generator?
S: Standardfabriksgarantin täcker motorn, generatorn och styrsystemet i 12 månader eller 2 000 drifttimmar, beroende på vad som inträffar först.
F: Vad är den fullständiga märkeffekten för denna generator - prime och standby kVA?
S: Den här enheten är klassad för 400 kW / 500 kVA primäreffekt, med ett standby-värde på 440 kW / 550 kVA för nödbackupapplikationer.
F: Vad är den minsta beställningskvantiteten och standardproduktionstiden för denna 400kW-modell?
S: MOQ är 1 enhet för projektorder, med en standardledtid på 30-40 kalenderdagar från orderbekräftelse, beroende på motor/generatorparning och val av styrenhetsmärke.
F: Vad är den faktiska bränsleförbrukningen bakom 8-timmars körtiden på 850L-tanken?
S: Vid 100 % huvudlast är bränsleförbrukningen ungefär 95-100 L/h, vilket ger ungefär 8,5-9 timmars drifttid på standardtanken på 850L; förbrukningen sjunker till cirka 65-70 L/h vid 75 % belastning.

